Dzieci z zaangażowaniem przygotowały kwiaty dla Babć i Dziadków , rozwijając przy tym sprawność manualną oraz ucząc się wyrażania wdzięczności i szacunku wobec najbliższych. Wykonały także bałwanki z ryżu i skarpetek , co sprzyjało ćwiczeniu precyzji ruchów, cierpliwości oraz kreatywnego myślenia.
Podczas zajęć plastyczno–technicznych uczniowie wycinali i naklejali karmniki , a także samodzielnie przygotowali kule z nasion dla ptaków. Działania te były okazją do rozmów o potrzebach zwierząt zimą, dokarmianiu ptaków oraz kształtowaniu postaw proekologicznych i odpowiedzialności za przyrodę.
Dziś w naszej szkole odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z podróżnikiem, którego tematem był fascynujący Egipt. Podczas prezentacji mogliśmy nie tylko zobaczyć piękne zdjęcia i filmy, ale także obejrzeć z bliska przedmioty przywiezione prosto z tego wyjątkowego kraju.
25 lutego 2026 r. uczniowie klas V-VIII naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do OCK w Jabłonce na spektakl pt. „Zemsta" w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. Przedstawienie rozpoczęło się o godz. 11.30 i było doskonałą okazją do przypomnienia sobie treści lektury Aleksandra Fredry oraz zobaczenia jej scenicznej interpretacji.
Dnia 19 lutego 2026 r. w ramach Jubileuszu 70. lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej zostały zorganizowane spotkania autorskie, w których uczestniczyli uczniowie SP1 kl. VII i VIII wraz z opiekunami. W tym dniu Gminę Lipnicę Wielką odwiedzili niezwykli podróżnicy: Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki – autorzy publikacji pt. „Łuk Karpat zimą".
Goście, w formie prelekcji, interesująco opowiadali o swoich pasjach podróżniczych, wyprawach, przygotowaniach, organizacji i perypetiach, które były z nimi związane. Podzielili się nie tylko pięknymi wspomnieniami, ale również trudnościami, z jakimi musieli się mierzyć w trakcie swoich ekspedycji.
Uczniowie podczas lekcji biologii zbadali mechanizm oddychania, tworząc modele płuc z butelek i balonów. Dzięki temu mogli zaobserwować pracę przepony i zrozumieć, jak zmiany ciśnienia w klatce piersiowej wpływają na napełnianie się płuc powietrzem.
To świetny przykład, że nauka przez działanie pomaga lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje nasze ciało!
Podczas lekcji uczniowie losowali swój gatunek, dopasowywali go do ekosystemu i analizowali populację – liczebność, rozmieszczenie, strukturę wiekową i płciową. Do pracy użyli makaroników jako modeli organizmów – świetny sposób, by w praktyce zobaczyć abstrakcyjne pojęcia ekologiczne!
Podczas lekcji biologii uczniowie klasy 5 utrwalali wiadomości, pracując metodą stacji zadaniowych. W grupach rozwiązywali zadania, porównywali cechy wirusów, bakterii i grzybów oraz klasyfikowali organizmy do odpowiednich grup.
Aktywna praca, współpraca i dużo zaangażowania – tak wyglądała nasza biologiczna powtórka!