12. EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA 2023馃摎馃摉

1Dnia 13.09.2023 r. odby艂a si臋 12. edycja Narodowego Czytania w Gminie Lipnica Wielka. Tegorocznym miejscem spotkania by艂 Plac obok 殴r贸de艂ka Piotra Borowego, a utworem prezentowanym by艂o dzie艂o nale偶膮ce do kanonu polskiej literatury - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W malowniczej scenerii p贸l i las贸w Lipnicy zebrali si臋 zaproszeni go艣cie, czytaj膮cy fragmenty utworu, uczniowie wraz z opiekunami z poszczeg贸lnych szk贸艂, jak r贸wnie偶 organizatorzy ca艂ego przedsi臋wzi臋cia, tj. W贸jt Gminy Lipnicy Wielkiej z przedstawicielem w osobie pana Sekretarza Jana Kuligi i Gminna Biblioteka Publiczna z pani膮 Dyrektor Stanis艂aw膮 Kucek.
Szko艂臋 Podstawow膮 nr 1 im. 艢wi臋tej Kr贸lowej Jadwigi reprezentowali uczniowie klasy 6, 7 i 8 wraz z opiekunami: pani膮 Edyt膮 Karkoszk膮, pani膮 Sylwi膮 Lichosyt i pani膮 Ann膮 Cymerman.
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez prezydenta RP Andrzeja Dud臋 od 2012 roku. Zosta艂a zainicjowana wsp贸lnym czytaniem lektury "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W tym roku lektur膮 Narodowego Czytania bylo "Nad Niemnem", ksi膮偶ka nastrojowa, napisana barwnym j臋zykiem, a zarazem dono艣na i sugestywna w swoim patriotycznym przes艂aniu. Autorka nie tylko maluje panoram臋 rodzinnych Kres贸w, nie tylko przybli偶a folklor i szlacheckie zwyczaje, ale przywo艂uje te偶 histori臋 Rzeczypospolitej, a poprzez tematyk臋 Powstania Syczniowego, kt贸rego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje prze偶ycia, emocje i dylematy 贸wczesnych Polak贸w.
Jeste艣my przekonani, 偶e wsp贸lne czytanie "Nad Niemnem", opr贸cz przyjemno艣ci, kt贸rej lektura dostarczy艂a, przynios艂a tak偶e wiele refleksji, dotycz膮cych naszej historii, tego jak wsp贸艂cze艣nie j膮 odczytujemy i jak o niej pami臋tamy.
Edyta Karkoszka