Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

MOJA DROGA DO POLSKI – WARSZTATY HISTORYCZNO - LITERACKIE

Kategoria:
1Dnia 15 czerwca 2023 roku w Domu Ludowym odbyły się warsztaty historyczno – literackie pn. „Moja droga do Polski".
W zajęciach tych udział wzięli uczniowie z klasy 7 i 8 wraz z Panią Kingą Michalak oraz Pana Łukaszem Klozykiem.
Po przybyciu na miejsce uczestnicy obejrzeli film historyczny nakreślające biografię ks. dr Ferdynanda Machaya, wprowadzające tym samym młodzież w tematykę warsztatów.
Na zajęciach uczestnicy na podstawie pamiętnika F. Machaya opracowywali historyczne fiszki na temat ważnych dla historii Orawy i Polski postaci, i ważnych wydarzeń historycznych w latach 1910-1924.
Mieli do wyboru, wybrać i opisać jedną z postaci historycznych występującej w przypisanym do przeczytania rozdziale książki i opracować notkę biograficzną tej postaci, albo na tych samych zasadach wybrać wydarzenie historyczne i opracować krótką notkę o tymże wydarzeniu.
Uczniowie pracowali w grupach i każda z nich miała do przeczytania poszczególne rozdziały książki, opisujące inne historyczne postaci i wydarzenia.
Uczestnicy spisali się na medal opracowując dużą ilość fiszek, które następnie zostaną poddane konsultacji historycznej a w kolejnym etapie oddane do druku.
Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Moja droga do Polski" realizowanego przez Gminną Biblioteką Publiczną w Lipnicy Wielkiej z programu „Patriotyzm jutra" finansowanego z Muzeum Historii Polski i MKiDzN.
Po warsztatach w Domu Ludowym uczniowie udali się do Kościoła Parafialnego pw Św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej, gdzie mieli okazję poznać historię zabytkowej Lipnickiej świątyni, poznać wystrój oraz symbolikę ołtarza i napisów. Na cmentarzu przykościelnym odwiedzili grób Piotra Borowego, poznali historię przyłączenia Orawy do Polski w latach 1920 - 1924. Na Placu Piotra Borowego dowiedzieli się kim byli ojcowie polskiej Orawy. Kolejnym punktem była wizyta na Cmentarzu Parafialnym gdzie poznano historię lipnickiej nekropolii.
Ostatnim punktem nasze wycieczki była wizyta w pizzerii Bistro Szary Wilk gdzie uczniowie mieli zajęcia integracyjne a przy okazji zjedli pyszną pizzę.