Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Żołnierze Wyklęci

Kategoria:
1„Ich wartości to Ojczyzna i bezcenny honor"
Dnia 02.03.2023r. w naszej szkole uczciliśmy pamięć bohaterów – Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia. Jej celem było przypomnienie młodym ludziom o tragicznych czasach walki o wolną Polskę nawet wtedy, gdy zakończyła się II wojna światowa. Polscy patrioci sprzeciwiający się komunistom byli więzieni, torturowani, zabijani. Żołnierze Wyklęci zwani też Niezłomnymi to najwierniejsi obrońcy Rzeczpospolitej, skazani na hańbę, a później zapomnienie.
Obok wierzy patriotycznych, usłyszeliśmy wersy w formie pytań retorycznych, które również dzisiaj skłaniają do głębokich refleksji:
„Po co wam to chłopcy było, po co?
W mróz i w upał, czy to w dzień czy w nocy,
Wędrowali patrząc śmierci w oczy .
Wielu życiem młodym przypłaciło – po co wam to chłopcy było, po co?".
W programie wystąpili uczniowie: Wiktor Janowiak z kl. V, Natalia Janowiak, Marcela Kidoń, Karolina Michalak, Leokadia Kurnat, Julia Pawlak z kl. VII oraz Igor Białoń i Kacper Indycki (oprawa muzyczna) z kl. VIII.
Anna Cymerman i Elżbieta Sobczak
Po uroczystej akademii zostały wręczone nagrody z konkursu plastycznego oraz gminnego konkursu recytatorskiego.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!