Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

"Zacontek ślebody"

Kategoria:

W dniu 15.11.2018 uczniowie klasy Vlll i Vll razem z Paniami Elżbietą Sobczak i Anną Cymerman mieli okazję wysłuchać wierszy twórców orawskich oraz pieśni patriotycznych w przepięknym kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Orawce.

Całość programu słowno -muzycznego pt. "Zacontek ślebody" prowadził Pan Zbigniew Tlałka. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze szkół z Orawki, Jabłonki, Lipnicy Małej oraz Lipnicy Wielkiej, którzy podjęli się trudu recytacji wierszy. Naszą szkołę reprezentowała Anastazja Wnęk w pięknej interpretacji wiersza. Ponadto chór uczniowski ze szkoły podstawowej z Jabłonki oraz zespół regionalny z Lipnicy Małej umilił pobyt w orawcańskim kościele pieśniami patriotycznymi.
Całość przedsięwzięcia związana była obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę
niepodległości. Pan Zbigniew Tlałka oraz Pani Lucyna Borczuch - kustosz tegoż kościółka, w krótkim wykładzie przybliżyli nam temat lat 1918 - 1920 na Orawie. Pani kustosz opowiedziała naszej młodzieży ponadto historię przykościelnych grobów oraz pokrótce przedstawiła wnętrze tegoż zabytkowego kościoła. E.S.