Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski

Kategoria:

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej.


W piątek 09 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Cała społeczność szkolna w sposób szczególny świętowała ten wyjątkowy dla całego kraju dzień.
Dyrektor SP1 mgr Łukasz Klozyk, Grono Pedagogiczne i uczniowie przygotowywali się na ów wyjątkowy dzień już dużo wcześniej. Dla całej społeczności szkolnej zostały zamówione emblematy upamiętniające 100-lecie Niepodległości, zostały też wykonane plakaty, gazetki i kwiaty, które udekorowały i ozdobiły wnętrze szkoły. Wchodząc do budynku czuło się, że obchody związane z jubileuszem są sprawą bliską sercom wszystkich Polaków, że pragną oni uczestniczyć w uroczystościach oraz w ich współtworzeniu.
Jubileusz 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości stał się doskonałą okazją, by opowiedzieć i przypomnieć dzieje ojczyste. Tego więc dnia na lekcjach odbyła się projekcja epopei narodowej pt. „Pan Tadeusz”, której akcja rozgrywa się w czasach wojen napoleońskich i jest najlepszym przykładem tego, że Polacy mimo waśni i sporów potrafią się pogodzić, zjednoczyć i chwycić za broń, gdy pojawia się wspólny wróg.
Rozpoczęła się akademia uświetniająca tę uroczystą chwilę. Przygotowały ją: Pani Edyta Karkoszka i Pani Elżbieta Sobczak. Konferansjer - J. Polaczek powitał zebranych i przypomniał, że jest to uroczystość poświęcona ojczyźnie i walce o jej wolność. Z kolei głos zabrał Pan Dyrektor, który wezwał społeczność do powstania. Dumnie, przyjmując właściwą postawę, w obecności pocztu sztandarowego, odśpiewano hymn Polski. Uczniowie pod kierunkiem opiekunów przygotowali bogaty program artystyczny z recytacjami, śpiewem pieśni patriotycznych, prezentacjami multimedialnymi i wymowną scenografią. Napisy upamiętniające jubileusz, biały orzeł niosący w swoich szponach biało-czerwoną flagę i biało- czerwone drzewo z kwiatów, na którego szczycie widniała Polska, to tylko niektóre z elementów tejże dekoracji, w którą znaczący wkład miała Pani Monika Tlałka. Następnie oczom zebranych ukazała się kolejna grupa uczniów uczęszczająca na zajęcia koła teatralnego pod kierunkiem Pani Katarzyny Buroń, która zaprezentowała pantomimę pt. „Obrazy z tamtych lat”. Gościem specjalnym tej uroczystości była Pani Dyrektor Danuta Pastorczyk, która od września 2018r. przebywa już na emeryturze.
Niecodzienny występ wszystkich aktorów został nagrodzony brawami zebranych. Pan Dyrektor Ł. Klozyk podziękował uczniom za grę, a paniom za przygotowanie tego pouczającego programu.
Obchody 100-lecia Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej były dniem radości, ogromnej nauki patriotyzmu, miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji, szacunku do symboli narodowych i kształtowania pozytywnych postaw i uczuć młodego Polaka.
Na zakończenie pozwolę sobie zacytować słowa Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, który napisał: „Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Dodał także: „Chciałbym, abyśmy upamiętniając historyczne rocznice, nie tyle cofali się o sto lat, co w równym, a może nawet większym stopniu wybiegali myślą naprzód – ku wyzwaniom, które nas czekają, przed którymi stajemy i z którymi możemy się skutecznie mierzyć, budując dziś silną, wolną Polskę”.
mgr Edyta Karkoszka