Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

SPOTKANIE Z MISJONARKAMI

Kategoria:
418 listopada na zaproszenie Wolontariatu gościliśmy Siostry Klawerianki z Wydziału Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Były to s. Kazimiera pochodząca z Polski oraz siostra Pryscylla pochodząca z Indii. W spotkaniu które odbyło się na sali gimnastycznej, uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Siostra Pryscylla opowiedziała nam o swoim kraju oraz o swoim powołaniu do służby Bożej. Nauczyła nas piosenki w jednym z 415 języków występujących w Indiach. W prezentacji siostry pokazały nam osoby, które są wykluczone ze społeczeństwa a są nimi Dalitowie (Pariasi), nie należą oni do żadnej kasty, są pogardzani przez społeczeństwo a zajmują się nimi właśnie siostry Klawerianki. Pomagają szczególnie dzieciom w znalezieniu rodziców adopcyjnych, którzy płacą za wykształcenie i lepsze życie tych dzieci. Siostry zachęcały dzieci, aby porozmawiały w domu o możliwości adopcji dziecka na odległość. Miesięczna kwota utrzymania dziecka w Indii to 130 zł.
Siostry miały bogaty zestaw rekwizytów, które prezentowały a były to: przedmioty wykonane z drzewa hebanowego, piłka wykonana z liści bananowca, kokosy, chochle z bambusa, figurki, kosze, róg krowy afrykańskiej, insygnia władzy plemiennej, wykonane z ogona zebry, wachlarze, czarny i żółty ryż z Indii, grzechotki.
Uczniowie mogli przebrać się w różnorodne stroje z krajów misyjnych: z Kazachstanu, z Indii, z Meksyku, z Peru, z Tanzanii, z Chin, Boliwii. Dzieci były bardzo wdzięczne za spotkanie i podarowały dla misji pieniądze z akcji charytatywnych.