Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Opowieść o tolerancji - spektakl teatralny pt. „Inny chłopak" dla uczniów kl. IV-VI.

Kategoria:
518.10 2022r. uczniowie kl. IV- VI SP1 udali sia do OCK w Jabłonce, by obejrzeć spektakl teatralny pt. „Inny chłopak". Widowisko przygotowali aktorzy Teatru Profilaktycznego ALERT we Wrocławiu. Nad bezpieczeństwem uczniów dbali opiekunowie: p. E. Karkoszka, p. W. Moniak i p. E. Sobczak.
Spektakl to piękna opowieść o tolerancji. Główny bohater August już od dziecka był inny - miał zdeformowaną twarz. Całe życie spędził w domu bądź w szpitalach, w których przechodził kolejne operacje. Pojawia się w szkole w kl. V i jest wyśmiewany, gnębiony i poniżany przez rówieśników. Dzieci bawią się jego kosztem, wołając zamiast „berek"- „Trędowaty". Znajduje się jednak ktoś, kto staje w jego obronie, para przyjaciół, na których może liczyć.
Niezwykle kunsztowna gra aktorska, barwne oświetlenie, wspaniale dobrana muzyka, cytaty- złote myśli profesora, mobilizujące do zadumy i przemyślenia, blogi rówieśników Augusta wyświetlane w tle i w końcu narrator, który prezentował myśli i uczucia głównego bohater, to tylko niektóre atuty tego przedstawienia.
Spektakl sprawił, że uczniowie naszej szkoły mogli sią choć przez chwilę zatrzymać i zastanowić, jak oni sami traktują drugiego człowieka, czy są wyrozumiali i otwarci dla odmienności, czy szanują godność istot ludzkich, czy troszczą się o bliźniego? Zagadnienia te są priorytetowe w kontekście wychowania młodego człowieka.
E. Karkoszka