Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

XI ODSŁONA NARODOWEGO CZYTANIA 2022

Kategoria:
FB IMG 1662930454032Dnia 05.09.22r. odbyła się XI edycja Narodowego Czytania w Gminie Lipnica Wielka. Tegorocznym miejscem spotkania, by przeżyć niecodzienną lekcję j. polskiego, był uroczy zakątek Lipnicy Wielkiej- Murowanicy - plener „Nad Tamą", który wspaniale wpisał się w zbiór poezji A. Mickiewicza „Ballady i romanse". Tam też zebrali się zaproszeni goście czytający poszczególne utwory, uczniowie wraz z opiekunami z poszczególnych szkół, jak również organizatorzy całego przedsięwzięcia, tj. Wójt Gminy Lipnicy Wielkiej z przedstawicielem w osobie p. J. Dyrcza i Gminna Biblioteka Publiczna z p. Dyrektor S. Kucek.
Szkołę Podstawową nr1 im. Św. Królowej Jadwigi reprezentowali uczniowie kl. VI wraz z opiekunem p. E. Karkoszką, a także uczniowie kl. VII i VIII pod opieką p. A. Cymerman - J. Pawlak, J. Jabłoński i I. Białoń, którzy wzięli udział w zaprezentowaniu poszczególnych tekstów zebranym. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i piękną dykcją podczas czytania owej lektury. Wśród zaproszonych gości był również p. Dyrektor SP1 Ł. Klozyk, który pięknie odczytał fragment „Ballad i romansów".
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP A. Dudę od 2012r. Została zainicjowana wspólnym czytaniem lektury „Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. W tym roku lekturą Narodowego Czytania są „Ballady i romanse" A. Mickiewicza, bowiem fakt ten upamiętnia dwusetną rocznicę opublikowania tego dzieła i początek romantyzmu w Polsce. „Romantyczność", „Świtezianka", „Powrót taty", „Pani Twardowska" i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że „Ballady i romanse" są esencją polskiego romantyzmu. Tymi słowami Prezydenta RP A. Duda zachęcał Polaków w swym liście do wzięcia udziału w akcji.
Ponadto dodał: „Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. I to zarówno te, które zagrzewają do boju o suwerenność, wzmacniają odwagę i męstwo, jak i te, które przedkładają czucie i wiarę nad obojętność i które kształtują postawę solidarności z uciskanymi...".
 Wszyscy wierzymy, że wspólna lektura naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią.
Edyta Karkoszka