Trzydniowa wycieczka uczniów klas 6 – 8 do Lublina, Puław i Kazimierza Dolnego.

IMG 20220613 142444W dniach 13 – 15 czerwca br. Uczniowie klas 6 – 8 z SP1 wraz z opiekunami udali się na trzydniowy wyjazd do Lublina, Puław i Kazimierza Dolnego. Wycieczka była współfinansowana z Projektu Poznaj Polskę płatne ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
W pierwszym dniu wycieczki odwiedziliśmy Lublin. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego im. Marii Curie - Skłodowskiej, gdzie mieliśmy możliwość poznać zastosowania wielu unikatowych roślin. Po smacznym obiedzie wyruszyliśmy zobaczyć panoramę Starego Miasta Lublin. Przewodnik pokazał nam Zamek Lubelski, Bramę Grodzką oraz Krakowską i zabytkową Basztę Gotycką. Zobaczyliśmy także bogato zdobione renesansowe kamienice, dawny ratusz (Trybunał Koronny) oraz zwiedziliśmy Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. Ujrzeliśmy Wieżę Trynitarską. Z kolei udaliśmy się do hotelu.
W drugim dniu w Lublinie zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Narodowe, w którym zobaczyliśmy najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej, Kaplicę Trójcy Świętej, Malarstwo cerkiewne oraz słynny obraz Jana Matejki "Unia Lubelska". Poznaliśmy również legendę o Czarcie Łapie. Następnie przeszliśmy Podziemną Trasą Lubelską, która biegła pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Później byliśmy w Bazylice Ojców Dominikanów w Lublinie. Zobaczyliśmy także kamień nieszczęścia. Potem udaliśmy się na seans filmowy w kinie "Jurassic World: Dominion". Dzień zakończyliśmy obiadokolacją po czym pojechaliśmy na nocleg.
W trzecim dniu odwiedziliśmy Puławy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Czartoryskich w Puławach, gdzie poznaliśmy historię ich rodziny. Zobaczyliśmy obrazy militaria, obiekty codziennego użytku (porcelana, sztućce) i pamiątki rodzinne Czartoryskich. Następnie udaliśmy się do Parku Czartoryskich, gdzie znajdował się m.in. Dom Gotycki czy Świątynia Sybilli. Widzieliśmy również Pałac Marynki. Następnie przejechaliśmy do Kazimierza Dolnego. Przewodniczka opowiadała nam różne ciekawe historie związane z tym miastem. Później udaliśmy się spacerem wzdłuż Wisły w kierunku rynku. Tam zobaczyliśmy Kamienice Przybyłów. Potem obejrzeliśmy Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym. Na koniec udaliśmy się w drogę powrotną.
Podziękowania dla Biura Podróży Beskidy Travel za przygotowanie ciekawego programu wycieczki.

Julia Gąbarczyk kl. 7

loga