Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

INNOWACJA POLONISTYCZNA „KULTURA SŁOWA'' w kl. I-III

Kategoria:

284198508 520955616445664 2547674518857692177 nKochamy nasze Mamy za dobroć,  uśmiech i poświęcenie... Życzymy naszym Mamom radości, spełnienia marzeń, zdrowia..."  - te i wiele innych serdecznych słów padło w opowiadaniach poświęconych najukochańszym Mamom, a napisanym w ramach konkursu w innowacji polonistycznej przez uczniów klas I – III w czteroosobowych zespołach. Uczniowie klasy 0 przygotowali z tej okazji piękny i wymowny plakat, na który złożyły się urocze rysunki maluchów. W tym konkursie wszystkie grupy otrzymały maksymalną ilość punktów – po 4.

Kolejną konkurencją dla klas 0-III była recytacja wiersza S. Karaszewskiego pt. „Magiczne słowa trzy", oto jego fragment:

                             „Są magiczne słowa trzy. Słowa te wnet poznasz ty. (...)

Oto słowo pierwsze: proszę, sprzedam ci je za dwa grosze.

Drugie słowo to przepraszam, żal i skruchę nim ogłaszasz.

                            Trzecie słowo to dziękuję, którym wdzięczność okazujesz.

                            Gdy wypowiesz słowa trzy, każde się otworzą drzwi

                  I na twarzach wszystkich ludzi życzliwości uśmiech wzbudzisz. (...)"

Każdą klasę reprezentowało dwóch recytatorów, którzy byli oceniani za pamięciowe opanowanie tekstu, intonację, tempo mówienia, wyrażanie emocji i uczuć zawartych w wierszu oraz mimikę. Wyniki konkursu recytatorskiego przedstawiają się następująco:

·       I miejsce      klasa III  -  4 pkt.

·       II miejsce     klasa  0 oraz klasa II  - po  3 pkt.

·       III miejsce    klasa I -    2 pkt.

Siłą artystycznego wyrazu zachwycili nas uczniowie klasy trzeciej. Wierzymy, że młodsi recytatorzy będą brać wzór ze starszych kolegów, aby w przyszłości podbijać sceny wzorcową interpretacją głosową wierszy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów w edukacji polonistycznej.

Edyta Karkoszka i Anna Cymerman