Wycieczka do Krosna i Bóbrki

IMG 20220510 141823W dniu 10.05.2022r. o godzinie 8.00 uczniowie najmłodszych klas SP1 w Lipnicy Wielkiej wraz z panem Dyrektorem, wychowawcami i opiekunami wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Krosna i Bóbrki.

Podróż trwała 4 godziny, podczas których w autokarze rozlegał się śpiew dzieci i wesoła zabawa. W trakcie wyprawy poznaliśmy pana Kordiana- naszego sympatycznego przewodnika. Było kilka postojów, by zaczerpnąć oddech, a o godzinie 13:00 dotarliśmy do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Znajdowały się tam prehistoryczne eksponaty, wojskowe przedmioty, np. mundury, broń, jak również przykładowe listy, telegramy i inne rzeczy patriotyczne związane z historią naszej ojczyzny – Polski. Nie zabrakło również eksponatów dotyczących elektryczności - różnego rodzaju lamp i portretu samego Ignacego Łukasiewicza.

Następnym punktem naszej wycieczki były warsztaty w Etnocentrum, gdzie własnoręcznie wykonywaliśmy magnesy na drewnie, które później zabraliśmy do domu, jako pamiątki. Wyszły małe, kolorowe cuda, z których jesteśmy naprawdę dumni. Dowiedzieliśmy się również o tradycjach ludowych. Wysłuchaliśmy i oglądnęliśmy ciekawą legendę o nieszczęśliwej miłości, a dzięki efektom specjalnym mogliśmy poczuć się tak, jakbyśmy to my tam byli, bowiem poruszaliśmy się elektrycznym pojazdem - karetą. Były również śpiewy piosenek, zabawa w ubieranie stroi i zakup pamiątek.
Z kolei udaliśmy się do kina, gdzie o 16:45 zaczął się seans filmu ,,Igrzyska zwierzaków" opowiadający o Quocce Daisy, która chciała zdobyć puchar i otrzymać tytuł najstraszniejszego zwierzaka na wyspie.
Zakwaterowanie w hotelu Portius odbyło się o godzinie 18:30. Hotel był bardzo przytulny i miły. Były tam wszystkie podstawowe przedmioty niezbędne do dobrego samopoczucia. Podano nam smaczną obiadokolację, po której udaliśmy się do swoich pokoi. Tu mogliśmy odpocząć przed kolejnym fascynującym dniem.
Drugiego dnia zjedliśmy śniadanie o godz. 8.00 i wyruszyliśmy, by zwiedzić Muzeum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Na wstępie oglądaliśmy film o wyrobie szkła i mogliśmy zobaczyć na własne oczy, jak panowie tworzą coś ze szkła. Sami też wykonaliśmy monety i kupiliśmy szklane pamiątki. Nie zapomnieliśmy również posilić się w Mcdonald.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce - Śladami Naftowych Pionierów. Zobaczyliśmy tam 3 ciekawe prezentacje związane z farmaceutą i przedsiębiorcą Ignacym Łukasiewiczem, który był wynalazcą lampy naftowej i pionierem przemysłu naftowego w Europie. Widzieliśmy sprzęty do wydobywania nafty, pierwsze szyby - kopanki i rafinerie. Po dniu pełnym emocji o godz. 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lipnicy Wielkiej.
Wycieczka Krosno – Bóbrka była bardzo ciekawa, pouczająca, pełna atrakcji i niesamowitych przeżyć. Czekamy już na kolejną, równie fascynującą podróż.
Tekst Michalina Kuliga i Samira Michalak. Foto własne.

Wycieczka była ograznizowana i współfinansowana z programu #PoznajPolskę.

Podziękowania dla Pana Jacka Sarniaka oraz, dla Biura Podróży Beskidy Travel dla świetnie dopracowany program wycieczki.
loga.jpg