Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".

Kategoria:

277476992 1109794213195918 3100188977555219206 nSpektakl teatralny „Mały Książę"

Dnia 31.03.22r. uczniowie kl. 5, 6, 7, 8A i 8B udali się do OCK w Jabłonce na spektakl teatralny pt. „Mały Książę". Widowisko to zaprezentowała grupa aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu.

Uczniowie mieli okazję wrócić pamięcią wstecz i przypomnieć sobie ponadczasowe dzieło Antoine de Saint- Exupery'ego, zapoznać się z tajnikami sztuki teatralnej, docenić grę aktorów, wspaniałą scenografię z efektami świetlnymi i muzycznymi, a także zastanowić się i zatrzymać choć przez chwilę, słysząc wyznania Małego Księcia, Róży czy Lisa. Całość spektaklu tętniła życiem, dynamiką, grą świateł, zaskakującą muzyką, zmieniającą się jak w kalejdoskopie scenografią, choreografią, rekwizytami i kostiumami. Dopiero co byliśmy wraz z Małym Księciem u Króla czy Próżnego (tu: Próżnej- kobiety proszącej o uwielbienie), a już odwiedzaliśmy Bankiera czy Latarnika. Siódmą planetą była Ziemia. I tu kolejne spotkania z Lisem, Dróżnikiem czy Sprzedawcą. Chłopiec z planety B-612 poszukiwał odpowiedzi na wiele pytań. Podróże Księcia nauczyły go, iż wartościami nadrzędnymi w życiu są przyjaźń, miłość, przywiązanie, odpowiedzialność za innych, wierność temu, w co się wierzy, dobroć, szacunek dla drugiego człowieka i poszanowanie jego wolności. A czy my dzisiaj o tym pamiętamy?

Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, w wybornych nastrojach, chociaż  z nutą zadumy, bowiem nikt nie może przejść obojętnie obok tak mądrej, wrażliwej i delikatnej istoty, jaką był Mały Książę i nie może zapomnieć o byciu odpowiedzialnym za drugiego człowieka. On sam powiedział: „Lecz tobie nie wolno zapomnieć. Jesteś już na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś..."  

 Nad bezpieczeństwem młodzieży czuwali opiekunowie: pani Edyta Karkoszka, pani Anna Cymerman, pani Władysława Moniak i pani Monika Kołton.

 Mam nadzieję, że postać  Małego Księcia pozostanie na długo w naszej pamięci, a sentencje, cenne myśli o charakterze pouczeń będą drogowskazami w wyznaczeniu prawdziwej hierarchii wartości.

Edyta Karkoszka