Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Projekt "Z prawem za pan brat"

Kategoria:
Zrzut ekranu 1W dniach  od 28 lutego do  10 marca 2022, uczniowie naszej szkoła, zaangażowali się w działania związane z realizacją projektu „Z prawem za pan brat" we współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt ten dotyczył kształtowania postaw promujących  bezpieczeństwo w sieci.
 
Podczas realizacji poruszano kwestię dotyczącą podanej problematyki:
• zalety i wady internetu
• cyberprzemoc widziana oczami dziecka/nastolatka
• bezpieczeństwo w świecie wirtualnym,
• przeciwdziałanie zagrożeniom wobec dzieci i młodzieży w sieci.
• sposobów reagowania na niebezpieczne sytuacje doświadczane przez dzieci i młodzież online.
• znajomość prawa – co wolna a czego nie wolno w cyberprzestrzeni.
• zapobieganie przejawom nierówności i dyskryminacji wśród dzieci i młodzieży.
• rozpoznawanie niepokojących sygnałów i symptomów niebezpieczeństwa,
• przedstawienie potencjalnych skutków/ strat związanych z
 cyberprzemocą.
 
• nowe zagrożenia dla uczniów związane z cyberprzemocą: cyberstalking, cybermobbing, szantaż, seksting, hejt, flood.
• jak bronić się przed atakiem? Jak zapobiegać hejtowi?
Swoje działania prezentuje oddział przedszkolny. Kolejne filmiki w najbliższych dniach
Zadaniem uczniów oraz nauczycieli było omówienie na lekcji godziny wychowawczej tematyki związaną z cyberbezpieczeństwem oraz zagrożeniami wynikającymi z nieumiejętnego korzystania z sieci. Klasy dostały też za zadanie przygotowanie 3-4 minutowego filmiku na którym poruszano kwestię bezpieczeństwa w sieci. Owoce ich pracy można zobaczyć na naszym profilu fb. Zachęcamy do oglądania. Na stronie szkoły publikujemy tylko zdjęcia z wspomnianych filmów.