Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej.

received 345969530776342Program akademii odsłaniał jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej pomijanych i zakłamywanych wydarzeń w XX-wiecznej historii naszej Ojczyzny. Żołnierze Wyklęci, zwani także niezłomnymi nie złożyli broni po 1945 roku, prowadzili nierówną walkę z nową sowiecką okupacją i komunistyczną władzą tzw. Polski Ludowej. Komuniści nie tylko skazywali na śmierć tych niezłomnych bohaterów, ale chcieli wymazać ich z pamięci Polaków.
Występ uczniów wzbogaciły filmy, prezentacje multimedialne, zdjęcia archiwalne i pieśni, a także wspomnienia uczestników tamtych dramatycznych wydarzeń.
W obliczu aktualnych wydarzeń – brutalnej agresji rosyjskiej na niepoległą Ukrainę, przesłanie walki o wolność narodów nabiera nowego znaczenia. Poprzez minutę ciszy oddaliśmy hołd poległym mieszkańcom Ukrainy, tak żołnierzom jak i cywilom.
Program został przygotowany według autorskiego scenariusza Krzysztofa Wziątka we współpracy zpanią Edytą Karkoszką.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczniom biorącym udział w przygotowaniu uroczystości za zaangażowanie. Byli to : Kuliga Karolina, Aneta Janowiak, Kinga Janowiak, Kuba Janowiak, Karol Białoń,
Szymon Lichosyt i Tobiasz Janowiak.

Krzysztof Wziątek