Warsztaty dla nauczycieli

258866052 669479560866450 8658102477249401380 nW dniu 24 lutego br., w czwartek, w godz. 8.30 – 15.30 odbyło się szkolenie dla wszystkich nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 1 (organizator: Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu). Dotyczyło ono pogłębienia wiedzy na temat przebiegu kryzysu psychicznego i metod radzenia sobie z nim. Dowiedzieliśmy się, jakie zachowanie może wskazywać na objawy chorób psychicznych i zaburzeń (schizofrenii, depresji, manii, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zaburzeń osobowości), wtórne objawy chorób psychicznych oraz społeczne problemy osób po kryzysach psychicznych.
Pan Mateusz Biernat zapoznał nas z tematyką zdrowia psychicznego, emocji, stresu, rozwoju, najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Zwrócił uwagę na istotę dbania o zdrowie psychiczne, jakie sytuacje mogą zagrażać zdrowiu psychicznemu, co może mieć wpływ na samopoczucie, jakie zachowania, słowa, mogą świadczyć o kryzysie psychicznym. Poznaliśmy formy pomocy osobom pogrążonym w kryzysie psychicznym. Zapoznał nas też z ideą terapii Otwartego Dialogu czyli przedstawił innowacyjną metodę dającą nadzieję, że wyzdrowienie z takich chorób jak schizofrenia czy psychoza i wielu innych, jest możliwe.
Zwrócił też uwagę również na rozbudowę kompetencji interpretowanych u dzieci i młodzieży w związku z obostrzeniami Covid 19, ale też presją i wymaganiami stojącymi przed młodym człowiekiem.
Wymagania środowiska są tak duże, że często nie jesteśmy w stanie im sprostać. To często wpływa na nasze złe samopoczucie, obniżony nastrój, brak poczucia własnej wartości, a zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem każdego człowieka. Najważniejsza w tym zakresie będzie więc profilaktyka zdrowia psychicznego, czyli zapewnienie właściwego rozwoju już od urodzenia, poczucie bezpieczeństwa, dialog, budowanie właściwych relacji, zainteresowanie, kontakty z innymi, poczucie akceptacji i miłości.
Jeśli ktoś potrzebuje wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, to może skorzystać z pomocy Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży w Nowym Targu, ul. Szpitalna 14.
K. Smoleń