„DO CIEBIE POLSKO..."

255046545 604689780966594 7616874941722072604 nDnia 10.11.2021 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej odbyła się uroczysta akademia z okazji 103 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Aby uczcić Święto Narodowe, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że nie zatrze się wśród nas znajomość ważnych  dla Polski wydarzeń historycznych uczniowie kl. III i kl. IV, a także przedstawiciele kl. V i VIII a i b pod kierunkiem Pań: Elżbiety Kuligi i Edyty Karkoszki przygotowali montaż słowno- muzyczny pt. „Do Ciebie Polsko...". W inscenizacji tej została przedstawiona wizja Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii - od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Tekstom wygłaszanym przez narratorów i uczniów, scenkom z udziałem aktorów towarzyszyła podniosła muzyka, m.in. „Jak długo w sercach naszych",  „Piechota", „Rozkwitały pąki białych róż", „My, Pierwsza Brygada", „Żeby Polska" czy „Polonez Ogińskiego".  Nie zapomniano też i ojczyźnie w znaczeniu tej „małej najbliższej ojczyzny" – kraju dzieciństwa, miejscu urodzenia, naszej wsi. Znaczenie to podkreśliło wymownie wykonanie utworu muzycznego pt. „Moja Ojczyzna". Klamrą spinającą całość przedstawienia było odśpiewanie na początku hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego", a na końcu „Roty".

Widowisko to przypomniało także ważne postaci, wybitne osobowości – Ojców Niepodległości z Józefem Piłsudskim na czele, jak również Emila i Józefinę Mików, którzy pracowali i poświęcili swoje życie dla dobra Orawy.

Przedstawienie „Do Ciebie Polsko..." to hołd złożony najważniejszym wartościom, które składają się na Polskość postrzeganą w kategoriach: „Bóg, Honor, Ojczyzna". Młode pokolenie powinno brać przykład i uczyć się patriotyzmu od tych wielkich ludzi polskiego narodu.

Edyta Karkoszka