Wycieczka klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Świętej Królowej Jadwigi w Lipnicy do Krakowa i Balic

received 232954072151804W dniu 15 października 2021 r. odbyła się całodniowa wycieczka do Krakowa  uczniów  klas I-III  wraz z opiekunami: p. Anną Cymerman, p. Anną Mikłusiak, p. Agnieszką Klozyk i p. Elżbietą Kuliga. Pilotem naszej wycieczki był pan Jacek Sarniak z Beskidy Travel. Wyjechaliśmy z Lipnicy Wielkiej w godzinach porannych. O godzinie 10.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i wyszliśmy na wieżę widokową, skąd podziwialiśmy panoramę Krakowa. Niebywałą atrakcją było uderzenie młotem w miniaturę  Dzwonu Zygmunta.
Następnie Przejechaliśmy pod Centrum Jana Pawła II. Tam pod przewodnictwem księdza przewodnika zwiedzaliśmy poszczególne części Kościoła. Sanktuarium tworzą : Kościół Dolny oddany do użytku wiernych w czerwcu 2011 roku oraz Kościół Górny w czerwcu 2013 roku. W centrum Kościoła Dolnego znajduje się Kaplica Relikwii, którą otaczają dwa pierścienie kaplic związanych z kultem maryjnym Jana Pawła II, dedykowanych Świętym, m.in. Św. Królowej Jadwidze, Kaplica Kapłańska z relikwiarzem krwi Papieża-Polaka. Kościół Górny zachwyca bogactwem treści teologicznych, wpisanych w sztukę sakralną, którą w pełni reprezentują zachwycające pięknem mozaiki. W Kościele Górnym zatrzymaliśmy się przy sutannie Jana Pawła II, naznaczonej krwią Świętego z zamachu na Jego życie 13 maja 1981 roku.  Podziwialiśmy przepiękną mozaikę  jaką wykonane są obrazy znajdujące się w świątyni, zarówno w ołtarzu głównym , jak i na bocznych ścianach Kościoła.
 Z kolei nastąpił przejazd autokarem do miejsca docelowego końcowego planu wycieczki.
Ostatnim etapem naszej wycieczki były zajęcia edukacyjne w Centrum Edukacji Lotniczej. Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to unikatowy ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Wyposażone jest w elementy infrastruktury terminalowej, co pozwala na przybliżenie zwiedzającym tajemnic podróżowania od prześwietlania bagażu po zajęcie właściwego miejsca na pokładzie samolotu. W czasie tych zajęć uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje lotnisko oraz jak w praktyce wygląda ścieżka odlotowo-przylotowa pasażera. Odwiedziliśmy również wraz z instruktorem taras widokowy, co było dla dzieci  niesamowitą frajdą. Mogli obserwować lądowanie samolotów, wypakowanie bagaży, wejście pasażerów na pokład specjalnie podpiętym tunelem,  przygotowanie samolotu do lotu, kołowanie na pas startowy i wreszcie odlot. Po pełnym atrakcji i wrażeń dniu, około godziny 16.30 nastąpił powrót do Lipnicy Wielkiej.
 Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak atrakcyjnej wycieczki.
Elżbieta Kuliga