X JUBILEUSZOWA ODSŁONA NARODOWEGO CZYTANIA 2021

IMG 20210909 102744250 HDRDnia 09.09.21r. odbyła się X edycja Narodowego Czytania w Gminie Lipnica Wielka. Tegorocznym miejscem spotkania, a zarazem obcowania z wybitną literaturą - „Moralnością pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej  była Szkoła im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach. Tam też zebrali się zaproszeni goście czytający poszczególne role tragifarsy, uczniowie wraz z opiekunami z poszczególnych szkół, jak również organizatorzy całego przedsięwzięcia, tj. Gminna Biblioteka Publiczna z p. Dyrektor S. Kucek.

Szkołę Podstawową nr1 im. Św. Królowej Jadwigi reprezentowali uczniowie kl. VIII A wraz z opiekunem p. E. Karkoszką. Wychowankowie mieli przyjemność wysłuchać wyjątkowego utworu, który piętnuje obłudę, zakłamanie i zło. Po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się do budynku szkoły w Kiczorach, by zwiedzić Izbę Pamięci ks. W. Pilarczyka, zasłużonego człowieka Orawy. 10.09.21r. w SP1 również odbędzie się 4 edycja Narodowego Czytania, która uświetni to ważne wydarzenie w kraju.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP A. Dudę od 2012r.  Została zainicjowana wspólnym czytaniem lektury „Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. Za rok lekturą Narodowego Czytania będą „Ballady i romanse" A. Mickiewicza, bowiem fakt ten upamiętni dwusetną rocznicę opublikowania tego dzieła.

A zatem już wkrótce spotkanie z „Moralnością pani Dulskiej" w SP1. Zapraszamy więc do wysłuchania utworu!

Edyta Karkoszka