Wycieczka na Górny Śląsk uczniów ze Szkoły Podstawowe nr 1 w Lipnicy Wielkiej

198513469 1542782446070621 633211712644256300 nW dniu 15 czerwca wczesnym rankiem, uczniowie klas: III, IV, V i VI ze wraz z opiekunami, udali się na wycieczkę do Tarnowskich Gór.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zabytkowej Kopalni Srebra. Najpierw udaliśmy się do skansenu maszyn parowych i parowozów, który znajduje się obok wejścia do kopalni. Mogliśmy tam podziwiać eksponaty z przełomu XIX i XX wieku. Następnie udaliśmy się do budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Po wizycie w Muzeum Górnictwa wsiedliśmy do windy i zjechaliśmy pod ziemię na głębokość 40,5 m. Przemierzaliśmy podziemne chodniki, płynęliśmy łodziami, a także mieliśmy przyjemność spotkać Skarbnika, który jest dobrym duchem kopalni, opiekującym się górnikami.

Z kopalni udaliśmy się do Sztolni „Czarnego Pstrąga", położonego wśród zieleni w Parku Repeckim. Niesamowitych wrażeń dostarczył nam przepływ w łodziach 600 m odcinka w podziemiach Sztolni. Atmosferę tajemniczości w kopalni tworzyło delikatne światło lamp górniczych. Podziemna przeprawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i była największą atrakcją.

Ostatnim punktem programu wycieczki było Muzeum Chleba w Radzionkowie. Uczniowie mieli okazję samodzielnie uformować z ciasta piękne warkocze, a nawet skosztować swoich wypieków. Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny na temat tego jak kiedyś pieczono chleb, dlaczego chleb jest ważny i dlaczego należy go szanować. Zwiedzanie muzeum było także bardzo ciekawym doświadczeniem, dzieci mogły zobaczyć i dotknąć wielu urządzeń oraz narzędzi używanych przez wcześniejsze pokolenia.

Uczniowie mogli także przenieść się w czasie i zasiąść w starych ławach szkolnych, a nawet napisać notatki na starych tabliczkach.

Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, miło spędzonym czasem. Można było poczuć przedsmak wakacji. Dobre humory dopisywały uczestnikom i opiekunom.

S. Lichosyt