Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

ŚWIĘTO PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1.

Kategoria:
FB IMG 1623692593658???Święta Królowa Jadwiga ????
           – cicha, skromna, zamyślona...
 
         „Była jedyną kobietą – królem na tronie polskim. Mądra, wykształcona i wrażliwa na krzywdę ludzką, jeszcze za życia zaskarbiła sobie serca swoich poddanych (...) " – tymi słowami uczniowie rozpoczęli święto Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Lipnicy Wielkiej, którym jest wyjątkowa postać – Święta Jadwiga Królowa Polski, zasiadająca na tronie w II połowie XIV w. 
       W dniu 9 czerwca społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej, która odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Pawlak. W homilii kapłan nawiązał do młodego wieku przyszłej królowej, ciążących na niej obowiązkach i nadziejach związanych z pojawieniem się na polskim tronie córki króla Węgier Ludwika Andegaweńskiego, siostrzeńca króla Kazimierza Wielkiego. Ksiądz proboszcz uświadomił uczniom, że Jadwiga była, podobnie jak oni, młodą i ciekawą świata dziewczyną. Pragnęła zaznać w życiu szczęścia i radości, ale jednocześnie bardzo kochała Boga i Jego stawiała na pierwszym miejscu. Bogu powierzała swoje sprawy państwowe oraz osobiste, klęcząc i modląc się żarliwie przed czarnym krzyżem, który wciąż znajduje się w Katedrze na Wawelu. Nie gromadziła skarbów dla siebie – wspomagała ubogich oraz zainwestowała w odnowienie jedynej w tamtym czasie polskiej uczelni zwanej dziś Uniwersytetem Jagiellońskim.
        Zebranych w szkole na naszej uroczystości powitał oraz zaprosił na program artystyczny dyrektor szkoły pan Łukasz Klozyk. Przybyli goście zabrali głos w następującej kolejności: Wójt Gminy Lipnica Wielka  pan Mateusz Lichosyt, zastępca przewodniczącego Rady Gminy pan Józef Rudnicki, ksiądz proboszcz Andrzej Pawlak, pani dyrektor Danuta Pastorczyk oraz sołtys Murowanicy pan Franciszek Pindziak. Spektakl przeniósł uczniów ze współczesnej szkoły w czasy panowania świętej królowej Jadwigi. Ta nietypowa sytuacja pozwoliła Jasiowi uzupełnić wiedzę o dawnych dziejach naszego kraju i poprawić jedynkę z historii. Dzięki sile magicznego pierścienia uczniowie uczestniczyli w obrzędzie koronacji młodziutkiej księżniczki Jadwigi na króla Polski oraz jej zaślubinach z litewskim księciem Jagiełłą, który zapewnił wybrankę o swojej szczerej miłości i oddaniu nowej ojczyźnie. Scenom tym towarzyszył, podobnie jak przed wiekami, mocny dźwięk wawelskiego Zygmunta. Wyjątkową wymowę zyskała scena w wawelskiej komnacie, gdy królowa w otoczeniu dwórek spogląda na  skrzynię pełną klejnotów, jednak nie zachwyca się złotem i perłami, jakby to uczyniła niejedna młoda kobieta. Ona obmyśla plan przekazania swojego majątku na szczytny cel – rozwój Uniwersytetu Krakowskiego, który wkrótce zasłynie w Europie i przez wieki zapewni wykształcenie tysiącom Polaków, w tym również mieszkańcom Lipnicy Wielkiej. Uświadomienie sobie tego faktu napełnia dumą i zobowiązuje do szczególnego szacunku do nauki. 
        Spektakl przygotowali głównie uczniowie klasy VIII: w postać królowej Jadwigi wcieliła się stworzona do tej roli Patrycja Olesińska, księcia litewskiego Władysława Jagiełłę zagrał doskonale Kacper Janowiak, zaś w roli krakowskiego biskupa wystąpił niezawodny Mateusz Janowiak. Tekst narracji znakomicie prezentowały: Izabela Harkabuzik i Julia Lichosyt. Scenę ze współczesnej szkoły brawurowo zagrali uczniowie kl. VI: Martyna Ziemiańczyk, Igor Białoń i Dominik Tometczak. Królowej Jadwidze towarzyszyły oddane swej pani dwórki: Kinga Janowiak, Sabina Neupauer, Natalia Gąbarczyk i Dominika Simala, zaś Władysławowi Jagielle wierni rycerze: Kacper Indycki oraz Maksymilian Kmiecik. Do sceny koronacji pod złotym baldachimem w sposób godny i dostojny wprowadzali Jadwigę:  Dawid Janowiak z kl. IV, Maciej Kidoń z kl. V oraz Tobiasz Janowiak i Piotr Janowiak z kl. VII b. Poszczególnym scenom towarzyszyła nastrojowa muzyka renesansowa i współczesna. Wśród wielu rekwizytów wyjątkowe miejsce zajął zabytkowy krzyż. Umieszczony w centralnym miejscu, przyciągał wzrok i wyznaczał wyraźną sferę sacrum w całym spektaklu. Opiekunkami uczniów przygotowujących akademię były panie nauczycielki: Monika Kołton, Anna Mikłusiak i Anna Cymerman. 
      Mijają wieki, Święta Jadwiga Królowa nieustannie zachwyca i inspiruje do odkrywania jej niezwykłej postaci wpisanej na zawsze w historię Polski. Będąc w Krakowie na Wawelu, nie sposób nie zatrzymać się w zadumie przy białym marmurowym sarkofagu, w którym spoczęło ciało młodziutkiej królowej Jadwigi, szczerze i długo opłakiwanej przez wiernych poddanych, nad którymi z wrażliwością się pochylała. Wsłuchajmy się w głos płynący spod  kamiennej płyty, błagajmy świętą Jadwigę, aby uczyła nas godnie żyć i godnie umierać.
Anna Cymerman