Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Spotkanie z Sekretarzem Gminy Lipnica Wielka - Panem Janem Kuligą.

Kategoria:
178078283 1503936849955181 2496914918189006669 nW piątek 16 kwietnia 2021 r. odbyło się już ostatnie spotkanie uczniów klas 7-8 z ekspertem – Sekretarzem Gminy Lipnica Wielka Panem Janem Kuligą, w ramach realizowanego w naszej szkole projektu Narodowego Banku Polskiego #GIGANCIFINANSÓWOSOBISTYCH.
W Spotkaniu z ekspertem wzięli udział uczniowie kl.8 stacjonarnie – w ramach konsultacji, oraz uczniowie klas 7a i 7b poprzez platformę Gogle meet, a także Dyrektor naszej szkoły Pan Łukasz Klozyk, pedagog szkolny pani Krystyna Smoleń oraz szkolne koordynatorki projektu panie: Monika Kołton i pani Sylwia Lichosyt.
Ekspert przygotował dla uczestników ciekawą prezentację, w oparciu o którą wprowadzał słuchaczy w tematykę oszczędności i odkładania pieniędzy na wyznaczony cel.???
W swoim wystąpieniu, uświadamiał młodzieży, że różne rzeczy, bądź przedmioty mogą mieć wartość : rzeczywistą, funkcjonalną lub emocjonalną. Za przykład pan sekretarz podał uczniom obrączkę, która ma zarówno wartość rzeczywistą – można ją spieniężyć, ale dla większości ma przede wszystkim wartość sentymentalną – jest symbolem zawartego małżeństwa. Pan sekretarz gminy przyniósł sporo rekwizytów do pokazania uczniom, które miały za zadanie „zobrazować" przekazywane im w ramach spotkania treści m.in. krzesiwo, scyzoryki oraz „Słownik gwary orawskiej", czy zbiór poezji naszego absolwenta- Piotra Matery.
Ekspert przypomniał uczniom pojęcie OSZCZĘDNOŚCI - że są to środki, które nie zostały wydane i powstają wtedy, kiedy nasze dochody są wyższe niż wydatki.????
Z kolei prowadzący poddał do dyskusji temat „Czy mieszkańcy Orawy są oszczędni? ", na co zebrani jednogłośnie stwierdzili, że tak. Wiąże się to z trudną przeszłością naszych przodków, którzy w czasach powojennych zaznali wielkiej biedy i głodu. Z szacunkiem podchodzili do każdego kawałka ziemi, kromki chleba i drugiego człowieka. Dzięki swojej gospodarności, pracowitości i zaradności, a także poprzez głęboką wiarę w Boga sprawili, że Orawa nie tylko wyszła z biedy, ale też nastąpił rozwój naszego regionu, a co za tym idzie – wzbogacenie się jego mieszkańców.?
Pan sekretarz przygotował także przykłady orawskich powiedzeń i przysłów o oszczędzaniu i gospodarności, które wyświetlił zebranym na prezentacji oraz omówił krótko ich przesłanie.
Na zakończenie spotkania sekretarz gminy podkreślił, że najważniejszy dla uczniów w tym wieku, to zacząć inwestować w siebie – w swoją edukację i rozwój swoich zdolności i zainteresowań. Ważnym jest również by pamiętać skąd się wywodzą, dbali o tradycje i gwarę orawską.