Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Spotkanie z Panem Wójtem Mateuszem Lichosytem.

Kategoria:
177576000 1503289406686592 2754544461507914668 nNie zwalniamy tempa! Kolejne spotkanie z ekspertem w ramach realizowanego ramach Programu „Złote szkoły NBP" #GIGANCIFINANSÓWOSOBISTYCH za nami.???
Tym razem do szkoły zaprosiliśmy Wójta Gminy Lipnica Wielka- Pana Mateusza Lichosyta. Na początku spotkania Pan Wójt zapytał uczniów czym jest budżet? Jakie wydatki oraz dochody mają gospodarstwa domowe? Następnie porównywał wydatki i dochody jakie ponoszą gospodarstwa domowe z wydatkami i dochodami naszej gminy.
Ekspert wyjaśnił, że ogólne zasady tworzenia budżetu są takie same zarówno w przypadku gminy, jak i małego gospodarstwa domowego. Aby dobrze gospodarować własnymi pieniędzmi, trzeba wiedzieć, ile ich mamy oraz ile i na co wydajemy. ???W czasie spotkania uczniowie zostali dowiedzieli się jakie wydatki i jakie dochody ma nasza gmina. Pan Wójt wyjaśnił co to jest budżet zrównoważony? Co to jest nadwyżka a co deficyt budżetowy? Uczniowie wykonywali symulację możliwych wydatków, kiedy dysponowaliby kwotą 100 zł miesięcznie, a jednocześnie chcieliby zaoszczędzić pieniądze na zakup telefonu.
Na zakończenie spotkania prowadzący przywołał sentencję John C. Maxwella: „Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać gdzie się rozeszły." Którą podsumował iż nie jest ważne od jakiej kwoty zaczynamy oszczędzanie. Dużo ważniejszy jest sam fakt podjęcia decyzji, a następnie przyzwyczajenie się do nowej pozycji w budżecie - kwoty, którą regularnie będziemy odkładali. Im wcześniej ten proces się rozpocznie tym większe korzyści uzyskamy. ??
Uczniowie wykazywali spore zainteresowanie tematyką, zadawali dodatkowe pytania, dzielili się swoją wiedzą, co sprawiło, że spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. ???