3,141592 ........... czyli Dzień Liczby π

161310058 1471984473150419 679027857650598056 n„Podziwu godna liczba Pi / trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe,
pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy.
Wisława Szymborska Liczba Pi (fragment)
Fascynująca, nieskończona i oryginalna na tyle, żeby stać się tematem wierszy – taka właśnie jest liczba Pi.
15 marca po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Był to iście matematyczny dzień . Od samego rana korytarze udekorowane były wierszami dotyczącymi liczby Pi, plakatami, rebusami, planszami zawierającymi informacje oraz ciekawostki dotyczące tej magicznej i wyjątkowej liczby. Uczniowie klasy IV- uczęszczający na zajęcia rozwijające uzdolnienia matematyczne wykonali także modele liczby Pi oraz włączyli się w akcję charytatywną, przy okazji tego święta.
Uczniowie klas I-III wykonywali doświadczenie, w którym mierzyli obwody i średnice różnych okrągłych przedmiotów,???, a następnie dzielili te wartości wyznaczając przybliżenie liczby Pi- 3️⃣, 1️⃣4️⃣
Dużo emocji dostarczył również konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Uczniowie prześcigali się w recytacji liczb, zaskakując samych organizatorów. W szkole rekordzistą okazał się Szymon Orzechowski, z klasy IV, który wyrecytował aż 136 cyfr po przecinku!????
Mam nadzieję, że Dzień Liczby Pi zostanie wpisany w kalendarz szkolnych obchodów?