Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą".

84511144 3346554955415204 6213377042201706496 nZadanie to wykonywaliśmy w dwóch etapach. Najpierw spotkanie odbyło się w szkole w dniu 20 stycznia br. Chętni uczniowie wzięli udział w konwersatorium nt. patriotyzmu lokalnego i ludzi regionu, następnie w dniu 11 lutego br. młodzież wyjechała do Sali Obrad przy Urzędzie Gminy Lipnica Wielka, gdzie została zaproszona przez sekretarza gminy.

Pan Jan Kuliga serdecznie przywitał przybyłych uczniów, opowiedział o pracy Rady Gminy, podkreślił rolę radnych w tworzeniu prawa lokalnego i postawach patriotycznych oraz zainicjował dyskusję na w/w temat. Zachęcił również uczniów do udziału W GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNO-LITERACKIM „ORAWA ZA 100 LAT". Przypomniał, iż W TYM ROKU PRZYPADA 100 ROCZNICA WŁĄCZENIA CZĘŚCI ORAWY DO NIEPODLEGŁEJ POLSKI, zaznaczając, że DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI BYŁA TU ZNACZNIE DŁUŻSZA I TRUDNIEJSZA NIŻ W INNYCH REGIONACH POLSKI. Prace zostaną zamknięte w kapsule czasu i otwarte za 100 lat.

Niezwykle ciekawie i szczegółowo o przyłączeniu Spisza i Orawy do Polski, różnych problemach politycznych z tym związanych i roli patriotów lokalnych w tym niezwykłym, historycznym przedsięwzięciu opowiedział Pan Dyrektor Łukasz Klozyk, przybliżając tym samym sylwetki wielkich Polaków – Orawian: Piotra Borowego, Józefiny i Emila Mików oraz Ks. Ferdynanda Machaya
Uczniowie mogli zapoznać się w czasie ferii z udostępnionymi przez Pana Dyrektora materiałami historycznymi, zaproponowano im również rozmowę z dziadkami, rodzicami i starszymi sąsiadami na w/w tematy.
Po spotkaniu uczniowie udali się na przykościelny cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobie Piotra Borowego i Marii Machayowej, matki Józefiny Mikowej.