„Nauczyciel to ktoś, kto widzi w dziecku wyjątkową osobę i zachęca do rozwijania jego indywidualnych talentów oraz mocnych stron”- Barbara Cage

72281492 1031871223828415 3114934175409373184 nPaździernik to miesiąc szczególnie ważny dla pracowników oświaty – pedagogów, nauczycieli, wychowawców oraz pozostałych osób wspomagających pracę szkoły. To szczególne święto obchodzone jest w większości państw na świecie i co roku niesie z sobą naręcza kwiatów i upominki składane przez dzieci w dowód ich wdzięczności za trud włożony w nauczanie.

14 października w naszej szkole, w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej przez króla Stanisława Poniatowskiego, również świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej.

„Zawód nauczyciela jest zawodem trudnym i odpowiedzialnym. Kierowanie wychowaniem  i edukacją dzieci i młodzieży stanowi podstawę działania i siły każdego państwa. Mąż stanu, polityk już 400 lat temu wiedział jakie są konsekwencje dobrego wychowania i edukacji. Do dziś jego słowa: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…„ mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Odpowiedzialność nauczycieli jest ogromna.” - Te słowa, wypowiedziane przez Pana Dyrektora Łukasza Klozyka wraz z powitaniem wszystkich przybyłych gości w osobach ks. proboszcza Andrzeja Pawlaka, wieloletnią dyrektor naszej placówki Danutę Pastorczyk, emerytowanych nauczycieli tej szkoły – panią Danutę Sojkę oraz panią Helenę Stechurę, otwarły akademię. Życzenia, słowa wdzięczności i uznania popłynęły do nauczycieli, wychowawców, pracowników obsługi i administracji. Pan dyrektor zwrócił się również do dzieci, bez których zawód nauczyciela pewnie by nie istniał.

W tym znamiennym dniu, nagrodę dyrektora, jako wyróżnienie za osiągnięcia  w swojej pracy otrzymały pani Anna Mikłusiak i pani Marta Pawlak. Natomiast pan Tomasz Kramarz został wytypowany do Nagrody Wójta Gminy Lipnica Wielka.

Następnie do głosu doszli uczniowie i swoim zwyczajem, ze sporą dozą humoru, szczyptą przewrotności, przedstawili swoją interpretację scen z życia nauczyciela i ucznia. Zadeklamowali wiersze, śpiewali piosenki, słowem, odwdzięczyli się swoim belfrom tak, jak potrafią najlepiej. Było i śmiesznie, i wzniośle – jak to w szkolnej rzeczywistości.

Na zakończenie świętowania aktorzy ze sceny wręczyli kwiaty na ręce Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz wszystkim zaproszonym gościom. Głos, w tymże ważnym dniu zabrał również ks. proboszcz oraz pani Danuta Pastorczyk.

Kinga Michalak