Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Kolejny raz Kraków!

Kategoria:

64830826 480857392685464 4823868307771752448 nKraków to miejsce magiczne dla wszystkich, którzy chcą zaczerpnąć łyk kultury, odwiedzić sale teatralne, muzealne, a także przenieść się w zamierzchłe czasy.

To tutaj właśnie, dnia 13.06.2019r.,  postanowili przyjechać wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi. Tego dnia odbyła się wycieczka kl. V a i b - VI, której opiekunami  byli p. E. Karkoszka, p. K. Buroń i p. T. Kramarz i p. Dyrektor Ł. Klozyk.

Pierwsze kroki skierowali uczniowie do Teatru Współczesnego na szatańsko ciekawe przedstawienie inspirowane powieścią K. Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy”. To ekscytująca, przygodowo - detektywistyczna opowieść o przygodach Adasia Cisowskiego, który na oczach widzów rozwiązuje zagadkę z czasów wojen napoleońskich. Po spektaklu odbyły się warsztaty teatralne, podczas których uczniowie poznali tajniki gry aktorskiej, przypomnieli sobie pojęcia związane z teatrem i sami stanęli na deskach sceny, próbując swoich sił, jako przyszli aktorzy. 

Z kolei wychowankowie udali się do Podziemi Rynku Krakowa. Spacerując po krakowskim Rynku niewiele osób wie, że pod ich stopami znajduje się najprawdziwszy skarb - pełny tajemnic, podziemny świat, gdzie zaprezentowane zostały najstarsze dzieje najważniejszego, mieszczańskiego miejsca Krakowa – Rynku Głównego. Dzięki pracy archeologów udostępniono 6000m2 podziemnych części Rynku, gdzie zobaczyć można 1000 lat historii tego miejsca. Całość wzbogacona jest multimedialnymi wizualizacjami, urządzeniami oraz wystawą najprawdziwszych przedmiotów z całego okresu istnienia Krakowa, które odkryto podczas wykopalisk archeologicznych w tamtym czasie.

Po odwiedzeniu podziemnej wystawy uczniowie przeszli na pierwsze piętro Sukiennic, gdzie mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest ona najstarszym oddziałem Muzeum Narodowego. Obecnie galeria jest największą w Polsce stałą ekspozycją dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Dzieła wystawione są w czterech salach, które dzieci dokładnie mogły poznać poprzez warsztaty malarskie - zadania z karty pracy przygotowane przez przewodnika z Grupy Aktywni. Szczegóły, które uczniowie mieli znaleźć na obrazach, karykatury, które mieli rozpoznać, tytuły, które mieli dopasować z pewnością sprawią, że to aktywne zwiedzanie na długo pozostanie im w pamięci.

Po tych ekscytujących zadaniach i wrażeniach, jakich uczniowie doznali podczas zwiedzania, nadszedł czas na chwilę przerwy i wytchnienia w Mc Donald, rozkoszując się smacznym hamburgerem, a dla starszych uczestników wycieczki w kawiarni przy pachnącej i aromatycznej kawie.

Wyprawa 13.06.19 to chwile dobrej zabawy i integracji połączone z elementami edukacyjnymi. Być może odwiedzimy to magiczne miejsce znów za rok, kto wie…

Edyta Karkoszka