Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

"Droga ku świętości” - Święto Patrona w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej

Kategoria:

20190607 104701 resizedŚwięto Patrona to bardzo ważny dzień w tradycji Szkoły Podstawowej nr 1. Co roku wspominamy naszą Patronkę, Św. Królową Jadwigę. Nie tylko wspominamy, ale chcemy też czerpać z jej krótkiego, ale owocnego życia jak najwięcej.

7 czerwca, w przeddzień uroczystości odpustowych, uroczyście obchodzone święto patronalne szkoły rozpoczęło się od utworzenia orszaku złożonego z odświętnie ubranych, uczniów, nauczycieli i dyrekcji oraz pochodu do kościoła parafialnego w Lipnicy Wielkiej - Murowanicy. Tam miała miejsce msza św. odprawiana przez ks. Proboszcza Andrzeja Pawlaka. Mottem przewodnim homilii było nawiązanie do pytania postawionego na początku rozważań: Dlaczego Św. Królowa Jadwiga może być dla nas wzorem do naśladowania? W  swoim kazaniu zwrócił on uwagę na wartości, którym hołdowała Jadwiga, a mianowicie: wiarę, naukę, modlitwę i całkowite zawierzenie swojego życia Bogu. Oprawę słowną i muzyczną mszy św. przygotowała z uczniami szkoły pani Iwona Rószczka-Wojdyła.


Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w szkole. Dyrektor Łukasz Klozyk powitał serdecznie wszystkich Gości, którzy zechcieli zaszczycić nas swą obecnością: Jakuba Dyrcza V-ce Wójta Gminy Lipnica Wielka, Franciszka Pindziaka Radnego Gminy Lipnica Wielka a zarazem Sołtysa Murowanicy, Mateusza Machajdę – Radnego Gminy Lipnica Wielka, księdza Proboszcza Andrzeja Pawlaka, byłą Dyrektor Szkoły Danutę Pastorczyk, Dyrektor CUW w  Lipnicy Wielkiej Marzenę Michalak, panią Danutę Sojkę, Grono Pedagogiczne, przedstawicieli Rady Rodziców na czele z przewodniczącą Anną Piotrowską, oraz wszystkich pracowników szkoły. W swoim przemówieniu Pan Dyrektor podkreślił wagę tego szczególnego dnia. Jak stwierdził: ,,Jest to jeden z tych dni, który skłania nas do refleksji i przemyśleń”. Podkreślił, iż nasza szkolna rodzina jest  dumna, że od 22 lat jej Patronem jest Wielki Człowiek, Święta Królowa Jadwiga, człowiek, który swoim życiem wskazywał drogę następnym pokoleniom – drogę do sukcesu i zwycięstwa. ,,Myślę, że wszyscy chcemy odnosić sukcesy, zwycięstwa, ale pamiętajmy, że nic nie mamy za darmo, musimy na to zapracować, znosić trudy nauki, znoje codziennego życia, podejmować różne decyzje, tak jak to robiła nasza Patronka Królowa Jadwiga. Bierzmy z niej przykład”. Tymi słowami zakończył przemówienie i zaprosił do obejrzenia programu artystycznego. Montaż słowno – muzyczny przygotowany przez panią Edytę Karkoszkę oraz panią Agnieszkę Klozyk nawiązywał do hasła przewodniego, będącego elementem dekoracji - ,,Droga ku świętości”. Konferansjerzy przenosili widzów w sceny z życia świętej Królowej Jadwigi, która wyłaniając się w kolejnych odsłonach, swoimi słowami i decyzjami potwierdzała fakt, iż zasłużyła na kolejne tytuły - osoby wspierającej naukę, szerzącej wiarę, strażnika pokoju, pocieszycielki ubogich, opiekunki chorych, orędowniczki skrzywdzonych, budowniczego kościołów oraz osoby o mocy uzdrawiania. Całości dopełniały pieśni – strofy Hymnu Szkoły, ,,Jadwigo Polski Królowo (…)’’ , wiersze oraz postać Jana Długosza. Jego cytaty z ,,Roczników czyli Kronik Sławnego Królestwa Polskiego”, potwierdzały kolejne kroki ku świętości Patronki. Scena ,,Stópka Św. Królowej Jadwigi” ożywiła całość przedstawienia, zaś wiersze w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły, będące hołdem dla zasług Patronki, zwieńczyły całość przedstawienia.

Wspaniały występ uczniów został nagrodzony gromkimi brawami, gratulacjami oraz podziękowaniem zebranych Gości. Na zakończenie Pan Dyrektor podziękował uczniom za przepiękną grę, a paniom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie akademii i również pogratulował pięknego występu. Podziękował także pani Monice Tlałce za pomoc przy wykonaniu scenografii oraz panu Mirosławowi Smoleniowi za przygotowanie podkładów muzycznych.

Tegoroczne Święto Patrona zapisało kolejną kartę w historii szkoły, zaś głębokie treści przekazane w scenach z życia Św. Królowej Jadwigi, atmosfera życzliwości, zamyślenia i wzruszenia, która towarzyszyła całemu spotkaniu, z pewnością pozwolą długo i mile wspominać ten wyjątkowy dzień.Lista uczniów zaangażowanych w przygotowanie programu artystycznego:Św. Królowa Jadwiga – Julia Fryncel-Domagała (kl. VII)Konferansjerzy: Jakub Polaczek, Justyna Karlak (kl. VII)Dwórki: Kamila Plaszczak, Natalia Olesińska, Magdalena Michalak, Nikola Wójciak, Jadwiga Karlak (kl. VII)Jan Długosz: Szymon Lichosyt (kl .Va)Posłaniec: Karol Białoń (kl. Va)Recytatorzy (kl. VI-VII): Izabela Harkabuzik, Patrycja Olesińska, Julia Lichosyt, Natalia Gąbarczyk, Dominika Simala, Paweł Kuliga,Chór: Marlena Piotr Janowiak, Magdalena Janowiak, Zuzanna Pajkos, Kinga Plaszczak, Sabina Neupauer, Bernadetta Pilch, Kinga Janowiak, Wiktoria Wesołowska (kl. Vb)Narratorzy: Artur Jasica, Justyna Szklarczyk (kl. VII)Robotnicy: Gabriel Klapisz, Patryk Cholewa, Mateusz Janowiak, Kacper JanowiakDzieci (kl. 0-I): Wiktoria Olesińska, Natalia Janowiak, Karolina Klozyk, Krystian Gąbarczyk, Aleksandra Mikłusiak, Wiktoria Michalak, Michalina Kuliga, Magdalena Dziubek, Vanessa Gombarczykova, Wiktor Janowiak.