Kółko fizyczne.

1Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to możliwe, że niektóre substancje mogą zmieniać swoje właściwości w zależności od siły, która na nie działa?
Uczniowie klasy VII ostatnio przekonali się o tym na kółku fizycznym wykonując ciecz nienewtonowską oraz badając jej właściwości.
Do tego eksperymentu potrzebowaliśmy tylko wody i skrobi ziemniaczanej, które po zmieszaniu w odpowiednich proporcjach tworzą ciekawą ciecz.
W jednej chwili ciecz zachowywała się jak płyn – można było ją przelać z naczynia do naczynia. Jednak gdy ktoś uderzył ją mocniej lub próbował ścisnąć, stawała się twarda i zachowywała jak ciało stałe. To właśnie ta zdolność do zmiany stanu w zależności od siły działania sprawia, że ciecz nienewtonowska jest tak fascynująca.