Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Spotkanie z siostrą Albertynką

Spotkanie z siostrą Albertynką Teresą Pawlak z Krakowa

     W dniu 20 lutego bieżącego roku w Szkole Podstawowej nr 1 im św. Królowej Jadwigi odbyło się spotkanie z siostrą Albertynką Teresą Pawlak z Krakowa. Swoją opowieść siostra zaczęła od rozmowy z nami o świętych. Następnie nauczyła nas piosenki pt. „Trzeba być dobrym jak chleb”. Po piosence dowiedzieliśmy się, że rodzice Brata Alberta nazywali się Józefina i Wojciech Chmielowscy, a on sam Adam. Chłopiec urodził się w 1845 r. w Igołomi. Od siostry dowiedzieliśmy się też, że miał dwóch braci i siostrę. W wieku dziewięciu lat Adam stracił tatę. Opowiadała nam o dzieciństwie chłopca. Gdy miał czternaście lat zmarła mama. Kiedy skończył osiemnaście lat, wybuchło powstanie styczniowe, w którym brał udział.  Mówiła ona o wielu ciekawostkach na temat tego powstania. Gdy wysłano go na koniu, aby przekazał ważna wiadomość, wpadł na minę podczas jazdy i stracił przytomność, a później amputowano mu nogę. Dostał się do niewoli, z której wykupiła go rodzina. Po jakimś czasie wyjechał najpierw do Paryża, a potem do Monachium. Jago pasją było malarstwo. W wieku 35 lat wstąpił do Zakonu Jezuitów, ale w połowie roku odszedł z niego. Gdy miał czterdzieści dwa lata zmienił imię na Brat Albert. Zmarł w 1917 roku. Pod koniec spotkania dzieliliśmy się chlebem.

     Moim zdaniem spotkanie było bardzo ciekawe i mam nadzieję, że siostra Teresa przyjedzie do nas za rok.

     Obecny rok poświęcony jest św. Bratu Albertowi i dzięki siostrze Teresie uczniowie mogli też się     o nim wiele dowiedzieć. Mogli też sami przyłączyć się do akcji charytatywnej, która była przeprowadzona w naszej szkole w dniach od 13 do 17 lutego – zbiórki żywności dla potrzebujących z Krakowa. Ludzie ci przychodzą do domu sióstr Albertynek, by choć raz dziennie zjeść ciepły posiłek.

     Modlitwa, dobre słowo i dary materialne płynące z serca to nasz wkład w budowanie lepszego i bardziej miłosiernego jutra.

Kacper Janowiak

 szsa1

 szsa2

 szsa3

 szsa4