Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Wigilia dla uczniów

,,Bóg się rodzi”

Adwent to niezwykły czas, w którym ludzie czekają na przyjście narodzonego Chrystusa. Czas ten wypełniają obrzędy kościelne wzbogacone lokalnymi zwyczajami. Nie wyobrażamy sobie tego okresu bez choinki, rorat, Mikołaja, opłatka, kolęd czy jasełek. Zaś Wigilia Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, który kończy okres adwentu. Uważany jest on za najbardziej rodzinny dzień w roku .

 Magię tych świąt mogliśmy odczuć 22 grudnia, kiedy to w naszej szkole odbyła się tradycyjna Wigilia, a po niej Jasełka. Każda z klas spotkała się najpierw w swoim gronie, by życzyć sobie wszystkiego najlepszego. Następnie dzieci udały się na poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Barszcz z uszkami, smaczne owoce, słyszane w tle kolędy i wzajemne dzielenie się opłatkiem połączone z życzeniami szczęścia i pomyślności obudziły w nas radość oraz wzruszenie.

Z kolei uczniowie udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyły się Jasełka pt .,,Bóg się rodzi” przygotowane przez panią E. Kuligę, M. Kołton i E. Karkoszkę. Przedstawione w jasełkach scenki podkreśliły uniwersalność historii o narodzinach Chrystusa. Uczniowie kl. I, II, IV i V oraz przedstawiciele kl. 0 i III A wczuli się w swoje role, a stojąc przy żłóbku Pana głosili chwałę Bogu i pokój ludziom. Życzyli wszystkim tego, żeby nas jak najmniej dzieliło, a jak najwięcej łączyło – zwykłego ludzkiego szczęścia. Nie obyło się też bez życzeń górala, który głosił:

„Na scynscie, na zdrowie, na to Boze Narodzenie,

Coby się wom darzyło syćko Boskie stworzynie…”

Inscenizacja przypomniała o prawdziwym sensie zbliżających się Świąt, który można tak łatwo zagubić w dzisiejszym świecie.

Po zakończonym przedstawieniu Pani Dyrektor Danuta Pastorczyk podziękowała młodym artystom, a następnie złożyła całej społeczności szkolnej świąteczne życzenia. Zwróciła również uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas przerwy świątecznej.