Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Afryka na wyciągnięcie dłoni

We wtorek 08.112016r. o godzinie  10.30 uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej udali się do Domu Ludowego w Centrum na spotkanie autorskie pt. "Prezentacja multimedialna Afryki - Co kraj to obyczaj". Było to ostatnie spotkanie z cyklu czterech spotkań, które odbywały się we wrześniu i październiku w ramach realizowanego projektu „Świat Młodego Odkrywcy” .

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem i przemową Wójt Gminy Lipnica Wielka Pan Bogusława Jazowskiego. Następnie głos zabrała Pani Stanisława Kucek pracująca w Bibliotece Gminnej, która przedstawiła gości: Pana Yugę Buassę i Pana Bienvenu Mbala. Goście prowadzący spotkanie poinformowali obecnych, że pochodzą z Konga, ale od dłuższego czasu mieszkają w Polsce.

Na wstępie rozpoczęła się nauka nowych słów, a mianowicie „cześć"
i „tak". Wyciągnięcie prawej dłoni przed siebie i wypowiedzenie słowa "Jambo" ozn. „cześć", a  „Ndios" znaczy „tak".

Z kolei odbyła się prezentacja multimedialna, podczas której Pan Yugga opowiadał o swoim kraju Kongo,  jak również o innych krajach Afryki,  tj. Kenii, Nigerii, Maroko. Zebrani usłyszeli informacje dotyczące  kultury, tradycji, edukacji, kulinariów panujących we wspomnianych krajach Afryki. Mogli również podziwiać stroje mieszkańców, zarówno te codzienne,  jak również te dawne, które przypominają im o tradycjach. Panowie zaprosili też kilka osób na środek sali, ubrali je w afrykańskie spódniczki, a po chwili  wszyscy już tańczyli, powtarzając ruchy za prowadzącym,  piosenkę „Jambo”. Śmiechu, humory i dobrej zabawy było przy tym, co  niemiara.
        W dalszej części prelekcji goście opowiedzieli zebranym, jak w Afryce odbywa się edukacja. Na wsi praktycznie szkoła nie istnieje. Dzieci uczą się na podłodze i nie mają żadnych warunków do nauki. Natomiast w mieście szkoły są ubogie, ale dzieci chcą się uczyć. Są też szkoły prywatne. W szkołach tych panuje wysoka dyscyplina. Na zajęcia trzeba przychodzić ubranym w biało-niebieski mundurek z kompletnymi guzikami. Jeśli jednak jakiegoś guzika brakuje, trzeba wracać do domu, aby go przyszyć. Lekcje zaczynają się
o godzinie 7.00. Niektóre dzieci chodzą pieszo do szkoły nawet 10 km i nie spóźniają się. Goście pokazali obecnym na sali także zwierzęta, które zamieszkują Kongo: goryle i małpy oraz inne, a także jedyne dla tego kraju,
a mianowicie Okapi. Później zebrani mogli podziwiać afrykańskie potrawy
i owoce, jak np. słodkie, różowe banany.
 

Na zakończenie spotkania Pan Yugga i Pan Bienvenu zaprezentowali uczestnikom kilka instrumentów do gry, np. bębny czy grzechotki z kapsli. Po rozdaniu tych instrumentów uczniom, na znak prowadzącego wszyscy zaczęli grać. Narobiło się mnóstwo huku, wrzawy i hałasu, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

W podziękowaniu za bardzo miłe, ciekawe, interesujące i udane spotkanie zostały wręczone Panom skromne upominki. Wszystkim dzieciom podobała się  prezentacja, dzięki której, by zobaczyć wspaniałe rzeczy, nikt nie musiał nigdzie wyjeżdżać, wręcz przeciwnie - Afryka przyjechała do nas tu obecnych. Afrykańskie klimaty sprawiły, że mimo zimy panującej w Lipnicy Wielkiej, było radośnie, wesoło i gorąco. Spotkanie zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników.

a1

a2

a3

a4

a5