Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Smaki świata

                  20 października 2016r uczniowie kl. I - III wraz z wychowawcami brali udział w spotkaniu autorskim w ramach realizowanego projektu pt. „Świat młodego odkrywcy”.  Było to spotkanie z Panem Arturem Kretem- znanym restauratorem z Nowego Targu, którego odwiedziła pani Magda Gessler podczas programu „Kuchennych Rewolucji”. Na początku słowa powitania skierowali do przybyłych- Wójt Gminy Lipnica Wielka- Bogusław Jazowski oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej- pani Stanisława Kucek. 

                  Następnie Pan Artur opowiedział historię powstania swojej restauracji, która nosi tajemniczą nazwę „Absynt”, co znaczy „Zielona wróżka”. Właściciel restauracji przedstawił również prezentację multimedialną, ukazująca metamorfozę w swojej restauracji po programie z udziałem p. Magdy Gessler.

                     Pan Artur przygotował dla uczniów wiele ciekawych konkursów. Pierwszy z nich polegał na rozpoznaniu smaków różnych przypraw, stosowanych podczas gotowania w kuchni. Następnie wybrani uczniowie musieli się „wcielić” w profesjonalnych kelnerów i pokonać pewien dystans z tacą pełną naczyń.  To zadanie pokazało, że ta praca wymaga ogromnej cierpliwości i skupienia.  Potem właściciel restauracji przedstawił wiersz, mówiący o potrawach jadanych w różnych zakątkach świata. Zadaniem dzieci było zapamiętać jak najwięcej potraw z danego kraju.

                 Spotkanie dostarczyło nam wielu cennych informacji kulinarnych. Na zakończenie mogliśmy skosztować różnych przygotowanych potraw. Był to bardzo mile i pożytecznie spędzony czas.