Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Żywa lekcja historii

„Husaria  oraz szlachta polska w XVII wieku”

Po raz drugi w naszej szkole gościliśmy Grupę Rekonstrukcyjną Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia. W minionym roku poznaliśmy historie i obyczaje Słowian z X wieku oraz zaprezentowano w historie początków Państwa Piastów.

Po raz kolejny gościliśmy ich 15 lutego 2016 roku. Tym razem, zaproszeni goście wystąpili z programem zatytułowanym  „Husaria oraz szlachta polska w XVII wieku”. Podczas przedstawienia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zobaczyć jak ubierała się polska szlachta w czasach  Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dla kontrastu pokazano również ubiór chłopów z tamtego okresu.

Kolejnym punktem przestawienia była prezentacja zbroi oraz uzbrojenia husarza. Na scenę zaproszono ucznia naszej szkoły który został przywdziany w oryginalną XVII wieczną zbroje. Aktorzy grupy „Arkona” w sposób ciekawy a zarazem żartobliwy w skrócie opowiedzieli dzieje husarii, opisując jej najważniejsze bitwy. Opisy batalii były często przeplatane trafnymi spostrzeżeniami i anegdotami, połączonymi z opowieściami o historii naszego kraju.

Na koniec występu urządzono małe podsumowanie omawianego materiału. Aktorzy wybierali ochotników, którzy mieli odpowiadać na zadane pytania a w nagrodę otrzymać można było wybite talary z tamtej epoki.

Ostatnim elementem przedstawienia był wystrzał z pistoletu. Takim właśnie rodzajem broni, podczas bitew posługiwała się husaria.

Żywa lekcja historii to niewątpliwie jedno z ciekawszych sposobów na poznanie dziejów naszego narodu. Uczniowie dzięki trafnym żartom oraz ciekawym anegdotą mają możliwość poznać i zapamiętać historię największej dumy wojsk polskich z okresu I Rzeczpospolitej. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę Grupy Rekonstrukcyjnej „Arkona” w przyszłym roku.

 zlh1

 zlh2

 zlh11 zlh12

 zlh5

 zlh6

 zlh7

 zlh8

 zlh9